Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych. Aby bezpiecznie z nich korzystać, konieczny jest profesjonalny dobór soczewek przeprowadzony przez specjalistę. Niezbędnym elementem wizyty kontaktologicznej jest również nauka zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek.
REJESTRACJA NA DOBÓR SOCZEWEK KONTAKTOWYCH
tel. 511 470 741 lub on-line:
Dlaczego soczewki powinien dobrać specjalista?
Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym. Mają ciągły kontakt z wrażliwymi strukturami gałki ocznej i aparatu ochronnego oka. Nieprawidłowo dobrana soczewka może spowodować uszkodzenie nabłonka rogówki, niedotlenienie rogówki, dyskomfort i problemy z widzeniem. Soczewki różnią się między sobą rozmiarem, geometrią i materiałem, z którego są wykonane. Mogą być noszone w trybie jednodniowym, dwutygodniowym, miesięcznym czy nawet trzymiesięcznym. Wszystkie te parametry wpływają na zachowanie soczewki na powierzchni oka i muszą zostać dobrane indywidualnie. Błędem jest kupowanie różnych rodzajów soczewek bez wcześniejszej konsultacji z optometrystą lub okulistą. W ten sposób narażają się Państwo na poważne powikłania.
Nauka zakładania i zdejmowania soczewek również powinna odbyć się pod okiem specjalisty. W bezpiecznych warunkach gabinetowych można poznać i przećwiczyć wszystkie procedury związane z pielęgnacją soczewek kontaktowych. Znajomość i przestrzeganie pewnych zasad pozwala uniknąć zakażeń patogenami takimi jak bakterie, grzyby i ameby.
Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?
Dobór soczewek w moim gabinecie krok po kroku.
Zaczynamy od badania optometrycznego — tak jak w przypadku doboru okularów. Na podstawie dobranej korekcji okularowej wyliczana jest właściwa moc soczewek kontaktowych. Jeśli występują przeciwwskazania do użytkowania soczewek, to w trakcie tej wizyty zostaną one wykryte. Na szczęście jest ich niedużo i w większości przypadków można zamówić soczewki próbne.
Kolejna wizyta to już właściwy dobór soczewek kontaktowych. Jej przebieg różni się w zależności od tego, czy dana osoba korzystała już wcześniej z tej metody korekcji. W przypadku nowych użytkowników zaczynamy od omówienia wszystkich zasad bezpieczeństwa i pielęgnacji. Następnie przechodzimy do nauki zdejmowania i zakładania soczewek. Gdy soczewki są już na oku, oceniam ich dopasowanie przy pomocy biomikroskopu.
W przypadku osób, które wcześniej nosiły soczewki i sprawnie je zakładają, czas wizyty jest skrócony. Wystarczy założyć soczewki, a ja w powiększeniu obserwuję ich zachowanie na powierzchni oka.
Niezależnie od wariantu badania, na koniec otrzymują Państwo do przetestowania soczewki próbne.
Po wyznaczonym czasie testowania soczewek próbnych, konieczna jest jeszcze wizyta kontrolna. Do gabinetu przychodzą Państwo w soczewkach kontaktowych. Powinny być założone rano, żeby ocenić ich wygląd po kilku godzinach noszenia. Przy pomocy lampy szczelinowej (biomikroskopu) sprawdza się, czy soczewki nie wpłynęły negatywnie na powierzchnię oka. Bardzo ważne są też odczucia pacjenta co do komfortu podczas użytkowania soczewek. Jeśli badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości, soczewki kontaktowe są już dobrane. Otrzymują Państwo informacje o wszystkich parametrach, które potrzebne są do ich zakupu.
Zdarza się, że wybrane na początku soczewki próbne okazują się nieodpowiednie. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z tej metody korekcji. W takim przypadku zamawiane są kolejne soczewki próbne. Procedura doboru przedłuża się o dodatkowe wizyty, ale zazwyczaj udaje się znaleźć odpowiedni rodzaj soczewek.
Kolejne wizyty kontrolne standardowo zalecane są co 6 miesięcy. Stan powierzchni oka musi być regularnie monitorowany, żeby odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące sygnały ze strony narządu wzroku.