Dzień dobry! Nazywam się Karolina Żaglewska i jestem optometrystką (NO18119) — specjalistką od procesu widzenia. Zajmuję się diagnostyką i korekcją wad wzroku oraz zaburzeń widzenia obuocznego. Celem mojej pracy jest poprawa jakości życia pacjentów, poprzez profesjonalny dobór okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub pomocy optycznych dla osób słabowidzących. Prowadzę również wykłady i zajęcia praktyczne dla studentów optometrii na Uniwersytecie Warszawskim.
REJESTRACJA NA BADANIE WZROKU tel. 511 470 741 lub on-line:
Kim jest optometrysta?
Kilka słów o moim tajemniczym zawodzie...
Optometrysta to zawód medyczny zajmujący się najważniejszym ze zmysłów człowieka — wzrokiem. Czym w takim razie optometrysta różni się od okulisty? Lekarz okulista specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu — przeprowadza odpowiednie badania, przepisuje leki, wykonuje zabiegi chirurgiczne. Optometrysta zajmuje się przede wszystkim funkcją narządu wzroku — widzeniem — a szczególnie usprawnianiem tej funkcji — usprawnianiem procesu widzenia. Niewyraźne widzenie, zmęczenie podczas czytania, częste bóle głowy — to niektóre z objawów zaburzeń w procesie widzenia. Dobry optometrysta dysponuje szeroką wiedzą i umiejętnościami, dzięki którym może pomóc w walce z tego typu dolegliwościami. Oczywiście wciąż istnieją schorzenia, z którymi współczesna medycyna nie jest sobie w stanie poradzić, ale w wielu przypadkach rozwiązanie problemów może być tak proste, jak włożenie nowych, indywidualnie dobranych okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych!
Organizacją zrzeszającą optometrystów w Polsce jest Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki (PTOO), do którego ja również należę. Osoba, która ukończyła pełny program studiów z zakresu Optometrii może legitymować się Numerem Optometrysty nadanym przez PTOO. Mój Numer Optometrysty to NO18119. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat optometrii i optometrystów lub zweryfikować mój Numer Optometrysty (zakładka SPRAWDŹ OPTOMETRYSTĘ), zachęcam do odwiedzenia strony Towarzystwa: http://www.ptoo.pl/
Jak zostałam optometrystką?
Niełatwa droga do własnego gabinetu...
Praca optometrysty wymaga wiedzy z zakresu trzech, pozornie odległych od siebie, dziedzin nauki: fizyki, medycyny i psychologii. Do wykonywania tego zawodu konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Naukę rozpoczęłam na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie skończyłam studia licencjackie z Optyki okularowej i optometrii. Studia na Wydziale Fizyki pozwoliły mi zrozumieć fundamenty, na których opiera się zarówno optyka okularowa, jak i optometria — prawa fizyki, którym podlega światło wpadające do oka. Chciałam jednak zyskać szersze spojrzenie na optometrię, dlatego zdecydowałam się wyjechać do kolebki polskiej optometrii — Poznania. Na Wydziale Lekarskim II Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, zdobyłam nie tylko tytuł magistra (kierunek — oczywiście Optometria), ale przede wszystkim bezcenną wiedzę na temat funkcjonowania układu wzrokowego w kontekście zdrowia całego organizmu człowieka. Po kilku latach praktyki zawodowej postanowiłam podjąć kolejne studia, tym razem podyplomowe — Rehabilitacja wzroku słabowidzących — prowadzone w Warszawie przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. To unikalny na skalę kraju kierunek, skupiony na wielopłaszczyznowej pomocy osobom z niepełnosprawnością wzroku. W ten sposób uzupełniam swoje podejście do opieki nad wzrokiem między innymi o aspekty psychologiczne i społeczne. Wiem już, że skorzystają na tym nie tylko pacjenci słabowidzący. A niezależnie od studiów...
Ciągle się szkolę!
Poniżej znajdą Państwo certyfikaty z konferencji i szkoleń, w których ostatnio uczestniczyłam.
Dzielę się wiedzą!
Lista moich najważniejszych publikacji i wystąpień.
2021 – obecnie: współpraca z Uniwersytetem Warszawskim w ramach Europejskich Studiów Optyki Okularowej i Optometrii (ESOOiO) oraz Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów (ACKO) – prowadzenie wykładów i praktyk studenckich.
K. Żaglewska Światło, kontrast, powiększenie, czyli recepta na poprawę komfortu widzenia, „Pochodnia” 4(931), 2019.
K. Żaglewska Ciemne okulary? Jasna sprawa! Przewodnik po okularach przeciwsłonecznych, „Pochodnia” 2(929), 2019.
K. Żaglewska, H. Buczkowska Vision symptoms, frequency of eye examinations and a need for a vision correction among low socioeconomic status individuals from Poznań in the age group of 50+, poster naukowy, międzynarodowa konferencja „Optometria 2018”, Ożarów Mazowiecki, 2018.
K. Żaglewska Soczewki Multifokalne, wykład, konferencja „Rzuć Okiem! Świeże spojrzenie na soczewki kontaktowe”, Poznań, 2017.
K. Żaglewska, M. Kowalczyk-Hernandez Wpływ warunków oświetlenia i częściowej filtracji światła niebieskiego na wyniki testu widzenia barwnego Farnswortha-Munsella 100 Hue, „Optyka” 6(43), 2016.
K. Żaglewska, M. Kowalczyk-Hernandez Wpływ warunków oświetlenia i częściowej filtracji światła niebieskiego na wyniki testu widzenia barwnego 100 Hue, poster naukowy, konferencja naukowa „Optyka 2016”, Poznań, 2016.