Badanie optometryczne jest wieloetapowym, dogłębnym badaniem funkcji i stanu zdrowia narządu wzroku. Pozwala na precyzyjny pomiar wady wzroku, ocenę widzenia obuocznego i widzenia w bliskich odległościach oraz wykrycie nieprawidłowości w strukturach gałki ocznej i drogi wzrokowej. Badania przeprowadzane w moim gabinecie zgodne są ze standardem badania optometrycznego Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO) oraz wytycznymi Europejskiej Rady Optometrii i Optyki (ECOO).
REJESTRACJA NA BADANIE WZROKU Warszawa Bemowo, Włochy, Ursus, Piastów:
tel. 511 470 741 lub on-line:
W czym mogę pomóc?
Wskazania do optometrycznego badania wzroku.
Poniżej znajdą Państwo listę najczęstszych sytuacji, w których wskazane jest optometryczne badanie wzroku. Jeśli mają Państwo wątpliwości czy Państwa przypadek również się do nich zalicza, zachęcam do kontaktu mailowego (pacjenci@optometrystka.pl).
niewyraźne widzenie z daleka
niewyraźne widzenie z bliska
podwójne widzenie
bóle głowy
zmęczenie podczas czytania
trudności w prowadzeniu pojazdów
cyfrowe zmęczenie wzroku
chęć noszenia soczewek kontaktowych
ostatnie badanie ponad 2 lata temu
Na jakie badanie się zapisać?
Rodzaje badań, jakie przeprowadzam w moim gabinecie.
BADANIE OPTOMETRYCZNE (konsultacja optometryczna) to kompleksowe badanie wzroku, które każdy dorosły powinien przechodzić co najmniej raz na 2 lata, a najlepiej co roku. Podczas tego badania dokładnie poznaję potrzeby wzrokowe pacjenta, dokonuję pomiaru wady wzroku, oceniam widzenie obuoczne, widzenie w bliskich odległościach oraz stan zdrowia oczu. W zdecydowanej większości przypadków badanie to jest wystarczające, aby dobrać właściwą moc korekcji okularowej oraz zalecić rozwiązania optyczne optymalne do potrzeb wzrokowych danego pacjenta (w tym okulary progresywne, biurowe lub dwuogniskowe). Czas trwania badania to 45-90 min.
DOBÓR SOCZEWEK KONTAKTOWYCH to wizyta dla osób, które po przejściu badania optometrycznego zdecydowały się na korekcję wady wzroku przy pomocy miękkich soczewek kontaktowych. Podczas tego spotkania wspólnie dobierzemy odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych, następnie ocenię widzenie w wybranych soczewkach i zachowanie soczewki na powierzchni oka. Bardzo ważnym elementem wizyty jest nauka zakładania i zdejmowania soczewek oraz wyjaśnienie zasad bezpiecznego użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. W zależności od wady wzroku i rodzaju soczewek, do właściwego dopasowania mogą być konieczne dodatkowe konsultacje. Czas trwania jednej wizyty to 45-90 min.
KONTROLA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH jest obowiązkowym badaniem dla wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych. Pierwsza kontrola odbywa się od 5 do 14 dni po dopasowaniu soczewek. Następnie należy zgłaszać się na wizyty co 6 miesięcy. Czas trwania badania to 30 min.
BADANIA UZUPEŁNIAJĄCE (dobór pryzmatów) zalecam w przypadku, gdy podczas podstawowej konsultacji optometrycznej zostaną wykryte zaburzenia widzenia obuocznego (foria, zez). Badania uzupełniające mogą prowadzić do przepisania korekcji pryzmatycznej. Czas trwania wizyty to 30 min.
DOBÓR POMOCY OPTYCZNYCH DLA OSÓB SŁABOWIDZĄCYCH - wizyta przeznaczona jest dla pacjentów, w przypadku których sama korekcja okularowa lub kontaktowa nie jest wystarczająca do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Przyczyną takiego stanu mogą być choroby oczu takie jak jaskra, AMD, retinopatia cukrzycowa i inne. Jako optometrystka nie zajmuję się leczeniem chorób — wizyty w moim gabinecie nie zastąpią regularnych kontroli okulistycznych. Moim zadaniem jest poprawa funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu. Dobieram odpowiednie pomoce optyczne do czytania (lupy, okulary lupowe), oglądania telewizji (okulary lornetkowe) i ułatwiające poruszanie się po mieście (filtry medyczne). Uczę efektywnego korzystania z wybranych pomocy. Doradzam też, jak przy pomocy światła i kontrastów kolorystycznych dostosować otoczenie do potrzeb osoby słabowidzącej. Przed przystąpieniem do doboru pomocy optycznych konieczne jest wykonanie podstawowego badania optometrycznego. Czas trwania jednej wizyty to 30 min.
Aktualny cennik badań wzroku znajdą Państwo TUTAJ.
Kto może zgłosić się na badanie?
Prawie każdy!
Na badania zapraszam wszystkich dorosłych oraz młodzież powyżej 10. roku życia. Nie specjalizuję się w optometrii pediatrycznej, dlatego nie wykonuję badań wzroku u młodszych dzieci. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mogę pomóc w poszukiwaniu optometrysty dziecięcego.
Bardzo zależy mi na dostępności do opieki optometrycznej dla jak największej grupy pacjentów. Staram się, żeby mój gabinet był miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W tej chwili, ze względu na zmianę siedziby, przed wejściem znajduje się próg o wysokości 4 cm. Problem zostanie wkrótce rozwiązany. Wewnątrz lokal przystosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.
Jak przygotować się do badania?
To nic trudnego!
- Badanie optometryczne wymaga od pacjenta skupienia i zaangażowania, dlatego nie powinno się przychodzić na badanie po nieprzespanej nocy lub bardzo długiej, wyczerpującej pracy.
- Proszę zarezerwować sobie czas potrzebny na wykonanie badania. Średni czas trwania poszczególnych rodzajów wizyt znajdą Państwo w opisie powyżej.
- Badania nie można przeprowadzić, jeśli pacjent przechodzi infekcję górnych dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie zatok), infekcję w obrębie gałki ocznej lub oczodołu (np. zapalenie spojówek).
- Intensywny makijaż oczu może utrudniać badanie. Szczególnie w przypadku wizyt związanych z doborem lub kontrolą soczewek kontaktowych należy z niego zrezygnować lub dokładnie zmyć przed badaniem.
- Na badanie nie należy przychodzić w soczewkach kontaktowych. W dniu planowanej wizyty powinno się zrezygnować z korekcji soczewkami kontaktowymi i zastąpić je okularami korekcyjnymi. W przeciwnym wypadku wynik badania nie będzie wiarygodny. Wyjątkiem jest kontrola soczewek kontaktowych, na którą trzeba przyjść w soczewkach.
- Na wizytę proszę przynieść obecnie używane okulary korekcyjne i/lub inne pomoce optyczne. Warto też, w miarę możliwości, zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań okulistycznych i optometrycznych, jeśli były wykonywane w innym gabinecie.