gabinet Optometrystki

Badanie optometryczne jest wieloetapowym, dogłębnym badaniem funkcji i stanu zdrowia narządu wzroku. Pozwala na precyzyjny pomiar wady wzroku, ocenę widzenia obuocznego i widzenia w bliskich odległościach oraz wykrycie nieprawidłowości w strukturach gałki ocznej i drogi wzrokowej. Badania przeprowadzane w moim gabinecie zgodne są ze standardem badania optometrycznego Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO) oraz wytycznymi Europejskiej Rady Optometrii i Optyki (ECOO).

REJESTRACJA NA BADANIE WZROKU Warszawa Bemowo, Włochy, Ursus, Piastów:

 tel. 22 417 77 31  lub on-line:

W czym mogę pomóc?

Wskazania do optometrycznego badania wzroku.

Poniżej znajdą Państwo listę najczęstszych sytuacji, w których wskazane jest optometryczne badanie wzroku. Jeśli mają Państwo wątpliwości czy Państwa przypadek również się do nich zalicza, zachęcam do kontaktu mailowego (pacjenci@optometrystka.pl) lub odwiedzenia mnie w godzinach pracy gabinetu.

niewyraźne widzenie z daleka

niewyraźne widzenie z bliska

podwójne widzenie

bóle głowy

zmęczenie podczas czytania

trudności w prowadzeniu pojazdów

cyfrowe zmęczenie wzroku

chęć noszenia soczewek kontaktowych

ostatnie badanie ponad 2 lata temu

Na jakie badanie się zapisać?

Rodzaje badań, jakie przeprowadzam w moim gabinecie.

PODSTAWOWE BADANIE OPTOMETRYCZNE (konsultacja optometryczna) to kompleksowe badanie wzroku, które każdy dorosły powinien przechodzić co najmniej raz na 2 lata, a najlepiej co roku. Podczas tego badania dokładnie poznaję potrzeby wzrokowe pacjenta, dokonuję pomiaru wady wzroku, oceniam widzenie obuoczne, widzenie w bliskich odległościach oraz stan zdrowia oczu. W zdecydowanej większości przypadków badanie to jest wystarczające, aby dobrać właściwą moc korekcji okularowej oraz zalecić rozwiązania optyczne optymalne do potrzeb wzrokowych danego pacjenta (w tym okulary progresywne, biurowe lub dwuogniskowe). Czas trwania badania to 45-60 min.

Widzenie obuoczne - badania dodatkowe

WIDZENIE OBUOCZNE - BADANIA UZUPEŁNIAJĄCE zalecam w przypadku, gdy podczas podstawowego badania optometrycznego zostaną wykryte zaburzenia widzenia obuocznego. Badania uzupełniające służą do ustalenia planu domowej terapii widzenia lub przepisania korekcji pryzmatycznej. Czas trwania wizyty to 30 min.

Pomoce optyczne dla słabowidzących

REHABILITACJA OSÓB SŁABOWIDZĄCYCH przeznaczona jest dla pacjentów, w przypadku których sama korekcja okularowa lub kontaktowa nie jest wystarczająca do samodzielnego wykonywania codziennych czynności. Przyczyną takiego stanu mogą być choroby oczu takie jak jaskra, AMD, retinopatia cukrzycowa i inne. Jako optometrystka nie zajmuję się leczeniem chorób — wizyty w moim gabinecie nie zastąpią regularnych kontroli okulistycznych. Nie należy się też spodziewać poprawy stanu zdrowia oczu w wyniku rehabilitacji optometrycznej. Moim zadaniem jest poprawa funkcjonowania pacjenta w codziennym życiu. Dobieram odpowiednie pomoce optyczne do czytania (lupy, okulary lupowe), oglądania telewizji (okulary lornetkowe) i ułatwiające poruszanie się po mieście (filtry medyczne, monokulary). Uczę efektywnego korzystania z wybranych pomocy. Doradzam też, jak przy pomocy światła i kontrastów kolorystycznych dostosować otoczenie do potrzeb osoby słabowidzącej. Przed przystąpieniem do rehabilitacji konieczne jest wykonanie podstawowego badania optometrycznego. Czas trwania jednej wizyty rehabilitacyjnej to 30 min.

DOBÓR SOCZEWEK KONTAKTOWYCH to badanie dla osób, które po przejściu podstawowego badania optometrycznego zdecydowały się na korekcję wady wzroku przy pomocy miękkich soczewek kontaktowych. Podczas tego badania wspólnie dobierzemy odpowiedni rodzaj soczewek kontaktowych, następnie ocenię widzenie w wybranych soczewkach i zachowanie soczewki na powierzchni oka. Bardzo ważnym elementem badania jest nauka zakładania i zdejmowania soczewek oraz wyjaśnienie zasad bezpiecznego użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych. W zależności od wady wzroku i rodzaju soczewek, do właściwego dopasowania mogą być konieczne dwie tego typu wizyty. Czas trwania jednej wizyty to 45-60 min.

Wizyty kontrolne

KONTROLA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH jest obowiązkowym badaniem dla wszystkich użytkowników soczewek kontaktowych. Pierwsza kontrola odbywa się od 5 do 14 dni po dopasowaniu soczewek. Następnie należy zgłaszać się na wizyty co 6 miesięcy. Czas trwania badania to 30 min.

Kto może zgłosić się na badanie?

Prawie każdy!

Na badania zapraszam wszystkich dorosłych oraz młodzież powyżej 12. roku życia. Nie specjalizuję się w optometrii pediatrycznej, dlatego nie wykonuję badań wzroku u młodszych dzieci. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mogę pomóc w poszukiwaniu optometrysty dziecięcego.

 

Bardzo zależy mi na dostępności do opieki optometrycznej dla jak największej grupy pacjentów. Siedziba mojej firmy jest miejscem przyjaznym dla osób słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchu i osób starszych. W odległości około 100 m od lokalu znajduje się przystanek autobusowy Mikołajska (linie 127, 178, 191, 228). Droga od przystanku do gabinetu wyłożona jest kostką chodnikową, pozbawiona jest progów i innych przeszkód. Zarówno badanie wzroku, jak i proces wyboru soczewek i opraw okularowych można w całości przeprowadzić bez przesiadania się z wózka. W lokalu znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Niestety na razie nie jestem w stanie zapewnić tłumacza języka migowego. Osoby niesłyszące zapraszam na badanie z osobą towarzyszącą.

Jak przygotować się do badania?

To nic trudnego!

  1. Badanie optometryczne wymaga od pacjenta skupienia i zaangażowania, dlatego nie powinno się przychodzić na badanie po nieprzespanej nocy lub bardzo długiej, wyczerpującej pracy.
  2. Proszę zarezerwować sobie czas potrzebny na wykonanie badania. Średni czas trwania poszczególnych rodzajów wizyt znajdą Państwo w opisie powyżej. Jeśli po badaniu planują Państwo skorzystanie z moich usług optycznych, na dobór soczewek okularowych i oprawy należy przeznaczyć dodatkowe 45-60 min.
  3. Badania nie można przeprowadzić, jeśli pacjent przechodzi infekcję górnych dróg oddechowych (przeziębienie, zapalenie zatok) lub infekcję w obrębie gałki ocznej lub oczodołu (np. zapalenie spojówek).
  4. Intensywny makijaż oczu może utrudniać badanie. Szczególnie w przypadku wizyt związanych z doborem lub kontrolą soczewek kontaktowych należy z niego zrezygnować lub dokładnie zmyć przed badaniem.
  5. Na badanie nie należy przychodzić w soczewkach kontaktowych. W dniu planowanej wizyty powinno się zrezygnować z korekcji soczewkami kontaktowymi i zastąpić je okularami korekcyjnymi. W przeciwnym wypadku wynik badania nie będzie wiarygodny. Wyjątkiem jest kontrola soczewek kontaktowych, na którą trzeba przyjść w soczewkach.
  6. Na wizytę proszę przynieść obecnie używane okulary korekcyjne i/lub inne pomoce optyczne. Warto też, w miarę możliwości, zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań okulistycznych i optometrycznych, jeśli były wykonywane w innym gabinecie.

REJESTRACJA NA BADANIA  tel. 22 417 77 31  lub on-line:

Optometrystka